25 listopada 2017
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Puszcza Białowieska to pole bitwy między leśnikami, a ekoaktywistami o to, kto lepiej wie, jak zająć się tym ekosystemem i jak zwalczyć problem trawiący ją dosłownie i w przenośni, czyli kornika drukarza. Gościem studio wSensie.pl jest dr Piotr Lutyk, specjalista w zakresie ochrony ekosystemów leśnych.

Dziś Puszcza Białowieska jest niewątpliwie tematem politycznym. Z jednej strony mamy Ministerstwo Środowiska oraz gremium naukowe, z drugiej organizacje ekologiczne szukające pomocy w Komisji Europejskiej i Trybunale Sprawiedliwości UE.

– Wszystko rozpoczęło się, można powiedzieć, od absurdalnej decyzji jednego z poprzednich ministrów środowiska, jeszcze za czasów rządów PO-PSL, która de facto zakazała walki z kornikiem drukarzem w Puszczy

– rozpoczyna dr Piotr Lutyk.

Przypomnijmy: lata 2008-2015 to czas decyzji administracyjnych, które bezpośrednio wpłynęły na to, co teraz dzieje się w Puszczy Białowieskiej w aspekcie gradacji kornika drukarza. Ówczesny Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska notorycznie blokował wycinkę pojedynczych zainfekowanych świerków w rezerwacie krajobrazowym im. Władysława Szafera. Dodatkowo w 2012 roku minister środowiska Marcin Korolec przyjął nowe plany urządzania lasu, które zredukowały cięcia sanitarne zainfekowanych drzew trzykrotnie do ok. 60 tys. sztuk. Decyzje czysto polityczne doprowadziły do niespotykanej dotąd gradacji kornika drukarza, z czym leśnicy za zgodą obecnego ministra środowiska, prof. Jana Szyszko starają się walczyć, napotykając po drodze silny opór organizacji ekologicznych i ich aktywistów żyjących w Obozie dla Puszczy.

– Zadałem mu [ministrowi Maciejowi Grabowskiemu, następcy ministra Marcina Korolca w rządzie Ewy Kopacz – przyp. red] wręcz pytanie: "Panie ministrze dlaczego w takim razie pan nie cofnie złej decyzji swojego poprzednika?", on bardzo szczerze odpowiedział: "Bo będzie wrzask"

- przytacza dr Lutyk.

– Wrzask to są właśnie te organizacje, bardzo aktywne, które starają się nie dopuścić do tego, żeby w Puszczy prowadzić ochronę czynną

– dodaje ekspert.

W mediach głównego nurtu mamy wykreowany obraz Puszczy Białowieskiej jako ostatniego w Europie naturalnego lasu nizinnego. Dlatego, zdaniem aktywistów ekologicznych, wszelka ingerencja człowieka w ten ekosystem powinna być tępiona i zakazana. Aktywiści nie przyjmują faktu, że człowiek ingeruje w Puszczę Białowieską od stuleci i jedynie niewielkie jej fragmenty można określić jako zbliżone do naturalnych, nietkniętych lasów.

Badania wskazują na to, że zaledwie ok. 18 proc. drzewostanów w Puszczy Białowieskiej jest zbliżonych do naturalnych, te drzewostany znajdują się w rezerwatach i w Parku Narodowym. Pozostała część Puszczy Białowieskiej to obszar eksploatowany przez człowieka od kilkuset lat, zatem nie ma przesłanek ku temu, by Puszczę Białowieską uznać za w pełni naturalny ekosystem, który może być chroniony tylko i włącznie poprzez objęcie całego terenu Parkiem Narodowym, co zresztą jest kluczowym argumentem ekoaktywistów.

– Przeciwko naturalności Puszczy przemawia również bardzo ważny argument. Jak zaczęto sprawę badać, obejrzano zdjęcia satelitarne, to okazało się, że nawet środek rezerwatu ścisłego, czyli wydawałoby się to "jądro pierwotności" jest pocięte miedzami. Na przestrzeni ostatniego tysiąca lat tam była prowadzona gospodarka rolna. (…) Nie można powiedzieć, że to jest las naturalny ponieważ był on od bardzo dawna poddany presji człowieka

– tłumaczy dr Lutyk.

W tym momencie w Puszczy Białowieskiej ścierają się dwie koncepcje jej ochrony. Z jednej strony mamy leśników, którzy wycinają zainfekowane drzewa i wywożą je z lasu, z drugiej zaś aktywistów, których żądaniem jest pozostawienie Puszczy samej sobie i wyeliminowanie z niej wszelkiej ingerencji człowieka. Która z tych dróg jest właściwa?

– Na 100 proc. nigdy nie będziemy wiedzieli, która droga na pewno jest właściwa dlatego, że każda ze stron ma swoje argumenty i każda ze stron, my to bierzemy pod uwagę, może się pomylić

– komentuje ekspert.

– Przezorność nawet by wskazywała na to, żeby nie obejmować wszystkiego jedną formą ochrony, bo mówię, jeżeli się okaże, że jedna ze stron nie ma racji, a prawie na pewno jedna ze stron jej nie ma, to przynajmniej ta druga część wtedy zostanie zachowana i uchroniona

– dodaje.

- Czy Puszczę Białowieską można traktować jak w pełni naturalny ekosystem?

- Dlaczego organizacje ekologiczne walczą z leśnikami?

- Dlaczego tak bardzo zależy aktywistom na przekształceniu Puszczy Białowieskiej w Park Narodowy?

- Skąd wziął się zmasowany atak na polskich leśników?

- Czy mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną?

Na te i inne pytania w obszernym wywiadzie odpowiada ekspert w zakresie ochrony ekosystemów leśnych, dr inż. Piotr Lutyk. Rozkładamy temat Puszczy Białowieskiej na czynniki pierwsze. Zachęcamy do przesłuchania!

 

Redaktor: Ewa Zajączkowska

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/Marcin Hernik/wSensie

Fot. wSensie.pl

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Niedziela (PO): Polska żywność ma swoją markę, nie potrzebujemy GMO

Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Komisji Środowiska ws. GMO bez wątpienia przejdzie do historii. Dyskusja dotyczyła rządowego projektu o organizmach genetycznie modyfikowanych. Udział w niej w sposób niezwykły wzięła strona społeczna, śpiewając religijną pieśń "Boże, coś Polskę”, sprzeciwiając się wszelkim uprawom GMO w Polsce.

Ryszard Czarnecki (PiS): Przede wszystkim trzeba dbać o prawa ludzi, potem o prawa zwierząt

Do Sejmu trafiły dwa projekty nowelizacji Ustawy o ochronie praw zwierząt. Pierwszy autorstwa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt złożony przez posła PiS Krzysztofa Czabańskiego, drugi przygotowany przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną. Obydwa zawierają zakaz hodowli zwierząt na futra, z tym, że w drugim przypadku okres wygaszania hodowli jest nieco dłuższy i nie ma zapisu zakazującego uboju rytualnego.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): Nowoczesna potrzebuje nowego otwarcia, powrotu do korzeni

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej na Briefingu prasowym poinformowała o sytuacji w Nowoczesnej oraz o kandydaturze Katarzyny Lubnauer na przewodnicząca partii.

Jakubiak o sporze Duda – Macierewicz: Ten konflikt istnieje, nie ma co czarować. Przegranym będzie Antonii Macierewicz

Poprosiliśmy posła Kukiz’15 Marka Jakubiaka o komentarz na temat sporu na linii Duda – Macierewicz.

Furgo (PO): Szydło na prezydenta Warszawy? Ten scenariusz jest dopuszczalny

Grzegorz Furgo z Platformy Obywatelskiej w rozmowie z portalem wSensie.pl skomentował doniesienia medialne z których wynika, że kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości będzie obecna premier Beata Szydło.

Rutkowski dla wSensie: Mamy do czynienia z napływem ludzi o innej kulturze, religii, zachowaniach, ale Polacy też uzyskiwali pewną pomoc w tzw. „Starej Europie”

"Zagrożenia płynące z przestępczości zorganizowanej i pospolitej po wejściu Polski do Unii Europejskiej o otwarciu granic" - tak brzmiał temat wykładu znanego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego w Radomiu w Wyższej Szkole Handlowej.

Starcie polityków o Marsz Niepodległości. Tylko u nas! Lubnauer, Szramka, Szumlewicz i Winnicki

Marsz Niepodległości od powstania budził ogromne kontrowersje. Tegoroczny Marsz Niepodległości przeszedł pod hasłem "My chcemy Boga". Portal wSensie.pl skonfrontował dwa odmienne środowiska polityczne na temat tego wydarzenia.

"Ekolodzy" z fundacji Viva! zmiażdżeni na Komisji Rolnictwa. Argumenty wygrały z ideologią

9 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Było bardzo gorąco, bo doszło do bezpośredniego starcia na argumenty między przeciwnikami wprowadzania zakazu hodowli zwierząt na futra z "animalsami", którzy taki zakaz próbują wylobbować wśród parlamentarzystów.

Prawda o reformacji w Kościele Katolickim. Braun dla wSensie.pl: Nasz film to udokumentowana faktografia. Sto minut prawdy

Polska

Grzegorz Braun należy niewątpliwie do grona zdolnych reżyserów. Twórca kolejnej ekranizacji historycznej, postanowił zachęcić czytelników wSensie.pl do najnowszej produkcji "Luter i rewolucja protestancka".

Korwin-Mikke dla wSensie.pl: Kaczyński chce zakazu hodowli zwierząt futerkowych, ponieważ wmówiono mu, że zagrożone będą koty

Polska

Sejm uchwalił wczoraj ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę oraz znowelizował ustawę wprowadzającą ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Oba projekty ocenił naszemu dziennikarzowi Janusz Korwin-Mikke. Prezes partii Wolność skomentował także zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Chcą zamknąć Al Jazeerę. Kryzys arabski coraz silniejszy

Świat

Poszerza się "lista terrorystów" ustanowiona przez rodzinę panującą w Arabii Saudyjskiej. Dołączyły do niej dwie kolejne islamskie organizacje i 11 osób podanych z imienia i nazwiska. Arabowie domagają się także zamknięcia telewizji Al Jazeera.

Walka Dawida z Goliatem! Czy polskie przedsiębiorstwo wygra z zagranicznym potentatem?

Po godzinach

W 1997 roku Jarosław Nowak i Jan Kujawa z firmy Interjarek stworzyli nową przyprawę do mięs o nazwie "Złocisty kurczak". Zyskała ona ogromną popularność nie tylko dzięki smakowi, ale także nazwie. Gdy nic nie zapowiadało kłopotów, na polskim rynku pojawił się...drugi "Złocisty kurczak".

Dom publiczny w miejsce kościoła w Edynburgu

Bez komentarza

Wierni Kościoła luterańskiego w Edynburgu przestali uczęszczać na nabożeństwa. Kościół zlikwidowano, a w zabytkowej budowli powstał klub nocny o nazwie "Grzech". Ludzie, kupujący kościoły w Wielkiej Brytanii, Holandii, czy Danii mają coraz potworniejsze pomysły na ich skomercjalizowanie.

Michnik: Odpieprz się. Kaczyński jest trochę jak Stalin

Polska

Redaktor Naczelny "Gazety Wyborczej" opowiedział dziennikarzowi portalu onet.pl co zrobi, jeśli zamkną gazetę. Michnik odniósł się także do "protestu parasolek" i Jarosława Kaczyńskiego.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.