sobota
| 24 marca 2018

Polscy Żydzi: Solidaryzujemy się z Romami i muzułmanami. Nie czujemy się tu bezpiecznie!

Redakcja: | 20 lutego 2018
Żydzi

Polskie organizacje żydowskie opublikowały oświadczenie, w którym wyraziły swoje oburzenie z powodu narastającej domniemanej fali ksenofobii i antysemityzmu. Ich zdaniem z powodu noweli o IPN, w mediach i wśród polityków rozpowszechniany jest język nienawiści.


"Ilość pogróżek i obelg, kierowanych pod adresem żydowskich instytucji i placówek, stale rośnie"

– czytamy w oświadczeniu na stronie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Polscy Żydzi doceniają, że prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef PiS Jarosław Kaczyński potępili antysemityzm, "ale póki słowa ich nie przekształcą się w czyny, brzmieć będą raczej jak deklaracja bezradności wobec napiętnowanego, a mimo to szerzącego się zła".
Członkowie polskich organizacji żydowskich podkreślają, że potrzeba stanowczych działań, ponieważ polscy Żydzi nie czują się w Polsce bezpiecznie.


"Polscy Żydzi – w przeddzień 50. rocznicy marca 68 i 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim – nie czują się dziś w Polsce bezpiecznie. (...) Oczekujemy od władz publicznych, by nie tylko przyznały, iż antysemityzm jest złem – ale że jest złem tu i teraz, że zagraża w Polsce dziś, i że musi być napiętnowany i ścigany"

– czytamy w komunikacie.

Polscy Żydzi twierdzą, że brak reakcji ze strony władz jest odbierany jako przyzwolenie i dodają, że nie tylko oni "padają ofiarą tego klimatu nienawiści".


"Wyrażamy naszą solidarność z wszystkimi w Polsce, którzy – jak Romowie, muzułmanie, uchodźcy, osoby czarnoskóre, Ukraińcy, członkowie pozostałych mniejszości etnicznych, religijnych, seksualnych czy innych – doświadczają wrogości czy wręcz dyskryminacji. Czujemy gniew i wstyd, że w naszym wspólnym kraju kogokolwiek to spotyka. Jesteśmy, w ramach naszych szczupłych możliwości, gotowi współpracować z wami i waszymi organizacjami, by przeciwstawić się złu"

– czytamy w oświadczeniu.

Ich zdaniem kwestia "polskich obozów" jest godna potępienia, ale jest zjawiskiem "sporadycznym". Oświadczenie polskich organizacji żydowskich zauważyły już m.in. izraelskie media, które podkreślają, że polscy Żydzi nie czują się w Polsce bezpiecznie, a antysemityzm przeszedł z Internetu do sfery publicznej.

kresy.pl/siem/Fot. Twitter fronda.pl


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij