11 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

18 listopada 2017 roku w Gnieźnie przedstawiciele wielu środowisk detektorystycznych, poszukiwawczych i kolekcjonerskich zawarli porozumienie o wspólnych celach łączących polskich pasjonatów historii oraz podjęli decyzję o powołaniu ogólnopolskiego stowarzyszenia zrzeszającego tzw. archeologów-amatorów.

Podstawowym założeniem organizacji jest pielęgnowanie pasji historycznej realizowanej w sposób wolny, twórczy, tak, by korzystał z odkryć poszukiwaczy świat nauki, a zwłaszcza polska archeologia.

"Innymi zadaniami, jakie postawili sobie inicjatorzy spotkania są również: ochrona prawna detektorystów, walka o poszanowanie swobód obywatelskich, kreowanie pozytywnego wizerunku polskiego detektoryzmu oraz zjednoczenie środowiska eksploracyjnego w Polsce w walce o osiągnięcie założonych celów"

– napisał na Facebooku Robert Kmieć, geofizyk z programu TVP "Było nie minęło" i jeden z 60 uczestników zjazdu gnieźnieńskiego polskich pasjonatów historii.

Uczestnicy spotkania utworzyli komitet organizacyjno-koordynacyjny oraz powołali tymczasowy zarząd PZE.

– Głównym zadaniem na dziś jest rejestracja Polskiego Związku Eksploratorów w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zorganizowanie I zjazdu walnego, podczas którego dołączą kolejni członkowie związku oraz zostanie wybrany właściwy zarząd PZE

– poinformowali poszukiwacze.

Za formalną siedzibę PZE obrano Muzeum Techniki i Machin Wojennych w Gnieźnie.

Organizatorzy uchwalili, że członkiem PZE będą mogły być organizacje oraz osoby fizyczne, których cele oraz idee będą zbieżne z założeniami statutowymi Związku.

W styczniu 2018 r. kończy się vacatio legis nowelizacji ustawy o zabytkach i opiece nad zabytkami. Od nowego roku w mocy będą zapisy, że poszukiwania zabytków z pomocą np. wykrywaczy metali bez pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków uznawane będą za przestępstwo (dotąd było to co najwyżej wykroczenie). Zdaniem poszukiwaczy (według danych ministerstwa kultury z 2009 r. stanowili wówczas 80 tysięcy osób) jest to zepchnięcie poza prawo tysięcy ludzi, którzy oddają swoją energię, czas i pasję dla historii.

Zdaniem pasjonatów, konsekwencje prawne są rygorystyczne i nieludzkie oraz sprawiają, że mogą oni mówić o sobie żartobliwie, ale jednocześnie z żalem, że reprezentują "najliczniejszej grupę przestępczą w Polsce".

Ta sama grupa detektorystów w Wielkiej Brytanii przez jednego z tamtejszych ministrów kultury nazywana była bohaterami dziedzictwa kulturowego. W Polsce – jak przekonują detektoryści – resort kultury patrzy na obywateli z wykrywaczami głównie z podejrzeniem o rabunek dziedzictwa kulturowego.

– Potrzebujemy nie tylko zmiany prawa, ale też starej i siermiężnej mentalności urzędników

– przekonują jednym głosem poszukiwacze.

Przeciwstawienie się zapisom ustawowym wchodzącym w życie 1 stycznia ma być jednym z głównych obecnie celów Polskiego Związku Eksploratorów.

wSensie.pl/RW/Fot. KOK-PZE

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Rosyjskie media: Polska ma coraz lepsze stosunki z Rosją

 

Prokremlowski portal gezeta.ru ocenia, że Polska jest już "zmęczona Europą". Odejście Polski od polityki "czysto europejskiej", zdaniem portalu może przyczynić się do wzmocnienia jej więzi z Rosją.

Dworczyk: Dzięki strzelnicom młodzi polubią wojsko

W ramach programu MON będzie wspierał budowę i rewitalizacją strzelnic. Resort ma zamiar na ten cel przeznaczyć kilkadziesiąt mln zł. Program ten, zdaniem wiceministra Dworczyka, ma na celu zachęcić młodych ludzi do służby wojskowej.

Afera w białostockim domu dziecka. Wyrzucono wicedyrektorkę

Pani Grażyna, wicedyrektorka Domu Dziecka nr 2 w Białymstoku przyjęła ogromny słodki mikołajkowy prezent dla jej podopiecznych... z tym, że nie od tej organizacji, od której w poprawnie politycznym mieście można było przyjąć. 100 kg cukierków na 70-lecie istnienia placówki przekazał Obóz Narodowo-Radykalny.

Mniejszość niemiecka chce założyć własną partię

Mniejszość niemiecka na Śląsku Opolskim chce założyć partię polityczną. W ten sposób Niemcy zamieszkujący Opolszczyznę chcą zabezpieczyć się przed zapowiadanymi zmianami w ordynacji wyborczej.

Tyszka (Kukiz'15): Kaczyński nie za bardzo zna się na gospodarce

Stanisław Tyszka, poseł Kukiz'15 skomentował zmianę na fotelu premiera. Zdaniem kandydata Kukiz'15 na prezydenta Warszawy, zmiany w rządzie są efektem wojen wewnątrz PiS. 

Duda do Morawieckiego: Jest pan moim premierem

Prezydent Andrzej Duda zdaje się być zadowolony z wyboru nowego premiera. Prezydent wręczając mu akt desygnacji, składał mu wyrazy głębokiego uznania i prosił o wsparcie w negocjacjach z "trudnymi ministrami".

SEJMUSZKI ODC. 03: Marek Suski idzie na ministra... dyscypliny!

Tym razem ustaliliśmy, że rekonstrukcja rządu planowana jest w dwóch częściach. Jedną z ciekawszych innowacji jest stworzenie nowego stanowiska dla ministra bez teki, gmachu, setek urzędników, ale... z ważnymi zadaniami.

Stuhr: "Polacy mają problem z...". Ta wersja "Szewców" Witkacego wzbudzi emocje

W Łodzi w Teatrze Nowym Jerzy Stuhr wystawia "Szewców" Witkacego i tłumaczy, że w swojej adaptacji tego dzieła chciał uwypuklić kilka płaszczyzn, w tym wątek tożsamości.

Berlin: Alarm na na jarmarku bożonarodzeniowym

Świat

Policja otoczyła parking podziemny w pobliżu jarmarku świątecznego w dzielnicy Charlottenburg. Powodem było znalezienie broni.

USA: Rozpoczęto śledztwo ws. handlarzy organami z aborcji

Świat

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wziął pod lupę koncern aborcyjny Planned Parenthood. Będzie sprawdzał prawdziwość doniesień o procederze handlu organami dzieci zabitych przed urodzeniem.

Macron dziękuje Merkel w języku niemieckim

Świat

Prezydent Francji Emmanuel Macron został laureatem Nagrody im. Karola Wielkiego. Kanclerz Merkel pogratulowała mu tego wyróżnienia. On zaś odpowiedział jej po niemiecku.

Unikatowe odkrycie archeologiczne! Wenus paleolityczna znaleziona na Podhalu!

Po godzinach

Figurki pochodzące z paleolitu, najstarszej części epoki kamienia i najodleglejszego horyzontu czasowego w dziejach istnienia człowieka, znajdowane były na terenie od Europy Zachodniej do Syberii, jednak na terenie Polski to wyjątkowe odkrycie.

Izrael i Trump hejtowani. Armia Mahometa powraca

Świat

Decyzja Donalda Trumpa o przyznaniu Jerozolimy Izraelowi wywołała falę hejtu wobec Żydów w wielu miejscach na świecie. W Göteborgu nieznani sprawcy zaatakowali synagogę.

Sellin do Scheuring-Wielgus: Pani jest niezrównoważona

Bez komentarza

Dziś w Radiu Zet miała miejsce scena jak z cyrku. Posłanka Nowoczesnej ostro spięła się z posłem PiS-u. Zostały użyte (za)mocne słowa.

Błaszczak: Schetyna napuszcza bandytów na PiS

Bez komentarza

Wczoraj grupka protestujących zgromadziła się w ramach protestu przed pałacem prezydenckim. Jedną z biorących udział w manifestacji była Klementyna Suchanow, która obrzuciła limuzynę prezydencką jajkami. Szef MSW zbulwersowany skomentował zajście na twitterze.

Justin Biber przekaże 10 mln na sektę

Po godzinach

Amerykański gwiazdor muzyki pop Justin Biber zdaje się, że porzucił muzykę... dla sekty. Od pewnego czasu uczęszcza do tzw. Kościoła Hillsong.

Córka Korwin-Mikkego pisze o molestowaniu: "bardzo mi żal facetów"

Po godzinach

Córka Janusza Korwin-Mikkego, po tym, jak w Anglii pojawił się pomysł karania grzywną i więzieniem za gwizdanie za kobietami i inne formy tzw. molestowania, zabrała głos na jednej z grup dyskusyjnych na portalu społecznościowym.

Mieli zrobić dzień sądu. Udało im się zhakować stronę małej mieściny

Świat

Grupa terrorystyczna "Electronic Ghosts of the Caliphate" po czwartkowej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa ws. Jerozolimy zagroziła zmasowanym cyberatakiem na Biały Dom, rządy i armie na całym świecie. Jednak dżihadyści zdołali jedynie zdjąć, i to tylko na chwilę, stronę internetową miasteczka Gloucester Township w USA (stan New Jersey).

10 najstraszniejszych katastrof jądrowych wszechczasów

Świat

Oto 10 najgorszych wybuchów, wycieków i awarii, które pochłonęły setki tysięcy ofiar i wywołały strach i przerażenie na całym świecie.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.