czwartek
| 24 maja 2018

Poszukiwacze skarbów zjednoczyli się! "Największa grupa przestępcza" powalczy o swoje

Robert Wyrostkiewicz: | 22 listopada 2017
Poszukiwacze

 

18 listopada 2017 roku w Gnieźnie przedstawiciele wielu środowisk detektorystycznych, poszukiwawczych i kolekcjonerskich zawarli porozumienie o wspólnych celach łączących polskich pasjonatów historii oraz podjęli decyzję o powołaniu ogólnopolskiego stowarzyszenia zrzeszającego tzw. archeologów-amatorów.

Podstawowym założeniem organizacji jest pielęgnowanie pasji historycznej realizowanej w sposób wolny, twórczy, tak, by korzystał z odkryć poszukiwaczy świat nauki, a zwłaszcza polska archeologia.

"Innymi zadaniami, jakie postawili sobie inicjatorzy spotkania są również: ochrona prawna detektorystów, walka o poszanowanie swobód obywatelskich, kreowanie pozytywnego wizerunku polskiego detektoryzmu oraz zjednoczenie środowiska eksploracyjnego w Polsce w walce o osiągnięcie założonych celów"

– napisał na Facebooku Robert Kmieć, geofizyk z programu TVP "Było nie minęło" i jeden z 60 uczestników zjazdu gnieźnieńskiego polskich pasjonatów historii.

Uczestnicy spotkania utworzyli komitet organizacyjno-koordynacyjny oraz powołali tymczasowy zarząd PZE.

– Głównym zadaniem na dziś jest rejestracja Polskiego Związku Eksploratorów w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zorganizowanie I zjazdu walnego, podczas którego dołączą kolejni członkowie związku oraz zostanie wybrany właściwy zarząd PZE

– poinformowali poszukiwacze.

Za formalną siedzibę PZE obrano Muzeum Techniki i Machin Wojennych w Gnieźnie.

Organizatorzy uchwalili, że członkiem PZE będą mogły być organizacje oraz osoby fizyczne, których cele oraz idee będą zbieżne z założeniami statutowymi Związku.

W styczniu 2018 r. kończy się vacatio legis nowelizacji ustawy o zabytkach i opiece nad zabytkami. Od nowego roku w mocy będą zapisy, że poszukiwania zabytków z pomocą np. wykrywaczy metali bez pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków uznawane będą za przestępstwo (dotąd było to co najwyżej wykroczenie). Zdaniem poszukiwaczy (według danych ministerstwa kultury z 2009 r. stanowili wówczas 80 tysięcy osób) jest to zepchnięcie poza prawo tysięcy ludzi, którzy oddają swoją energię, czas i pasję dla historii.

Zdaniem pasjonatów, konsekwencje prawne są rygorystyczne i nieludzkie oraz sprawiają, że mogą oni mówić o sobie żartobliwie, ale jednocześnie z żalem, że reprezentują "najliczniejszej grupę przestępczą w Polsce".

Ta sama grupa detektorystów w Wielkiej Brytanii przez jednego z tamtejszych ministrów kultury nazywana była bohaterami dziedzictwa kulturowego. W Polsce – jak przekonują detektoryści – resort kultury patrzy na obywateli z wykrywaczami głównie z podejrzeniem o rabunek dziedzictwa kulturowego.

– Potrzebujemy nie tylko zmiany prawa, ale też starej i siermiężnej mentalności urzędników

– przekonują jednym głosem poszukiwacze.

Przeciwstawienie się zapisom ustawowym wchodzącym w życie 1 stycznia ma być jednym z głównych obecnie celów Polskiego Związku Eksploratorów.

wSensie.pl/RW/Fot. KOK-PZE

Robert Wyrostkiewicz
Author: Robert Wyrostkiewicz
O Autorze
Robert Wyrostkiewicz - Redaktor wSensie.pl, wcześniej dziennikarz śledczy, informacyjny, reporter m.in. w "Warszawskiej Gazecie", Polskim Radiu Radio dla Ciebie, "Niedzieli", "Naszej Polsce", Fronda.pl czy Prawy.pl; Redaktor Naczelny serwisu Archeolog.pl i publicysta pism archeologiczno-historycznych ("Odkrywca", "Zakazana Historia" i inne). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Kandydat KSD do Rady Etyki Mediów, odrzucony przez REM z powodów politycznych,członek rady programowej Radia dla Ciebie; autor książki "Absurdy postępu" (zbiór artykułów z miesięcznika "Moja Rodzina"). Prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" (współodkrywca mogił Żołnierzy Wyklętych i uczestnik licznych ekshumacji identyfikacyjnych), założyciel Muzeum Wojny i Pokoju. Z wykształcenia politolog i pedagog, w tym roku zamierza skończyć archeologię. Z pasji... poszukiwacz skarbów. Odkrywca licznych stanowisk archeologicznych z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij