czwartek
| 24 maja 2018

"Wy hitlerowskie kur*y, Oświęcim to było przedszkole w porównaniu z moim sanatorium". Salomon Morel najbardziej odrażający z komunistów!

Oliver Pochwat: | 15 stycznia 2018
Salomon Morel komendant obozu w  Świętochłowicach

 

Wojna się skończyła, ale dramat setek osób nie minął. Pozostawione przez Niemców obozy pracy zapełniły się nowymi osadzonymi, a jurysdykcję nad nimi sprawowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Jednym z najstraszliwszych obozów był obóz pracy w Świętochłowicach o wdzięcznej, ale przerażającej nazwie "Zgoda".

Obóz pracy "Zgoda" komunistyczne władze otrzymały w spadku po Niemcach. Był on podobozem KL Auschwitz-KL Eintrachthutte. W czasie wojny przybywało w nim około 1200 osób. W obliczu klęski III Rzeszy, obóz został ewakuowany w grudniu 1944 roku oraz 1945, a następnie zajęty przez Armię Czerwoną. Zgodnie z założeniami nowej władzy do obozu "Zgoda" kierowano volksdeutschów, z czasem dołączyli tam żołnierze Armii Krajowej Narodowych Sił Zbrojnych oraz wszyscy, którym nie podobała się nowa "wspaniała" władza. Komendantem obozu został Salomon Morel, który miał w zwyczaju osobiście witać  osadzonych w specyficzny i poniżający sposób.

Salomon Morel przyszedł na świat 15 listopada 1919 roku w rodzinie żydowskiej. W czasie wojny jego rodzina, aby uniknąć getta musiała się ukrywać. Salomon Morel razem z bratem Izaakiem organizował napady rabunkowe na mieszkańców wiosek. Schwytany przez Gwardię Ludową całą odpowiedzialność zrzucił na brata i dzięki temu uniknął ukarania. Gdy Armia Czerwona zajęła Lublin, Morel zostaje strażnikiem więziennym na zamku w Lublinie. Z powodu konfliktu z innymi pracownikami więzienia zostaje przeniesiony na Górny Śląsk.

Morel jak przystało na komendanta obozu, sam ustalił porządek dnia. Nad ranem więźniów zrywano z prycz. Aby ich upodlić, osadzonym kazano wynosić zwłoki tych, którzy zmarli w nocy. Podczas apeli więźniom nie wolno było pić ani jeść, dodatkowo zmuszano ich do śpiewania pieśni "Kiedy ranne wstają zorze". Za każde nawet najdrobniejsze przewinienie karano biciem. Morel osobiście zapędzał osadzonych do specjalnego baraku, w którym urządzono katownie. Ulubionymi narzędziami "pracy" Morela był łom, metalowa rurka, noga od taboretu. Dodatkową formą upodlenia osadzonych było zmuszanie ich do wzajemnego wymierzania sobie kar. Salomon Morel w swojej niezaspokojonej sadystycznej żądzy kazał wynosić osadzonym wiadra z odchodami w zębach! Los osadzonych w obozie był straszny i żadne słowa nie są w stanie opisać jakich cierpień doświadczyli osadzeni. Sadystyczny komendant z zaburzeniami psychicznymi osobiście podpisał ponad 1,8 tys. aktów zgonu. W nagrodę za swoją pracę otrzymał od komunistycznych władz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaki Wzorowego Funkcjonariusza Służby Więziennej. W 1965 roku przeszedł na wcześniejszą emeryturę, uzasadniając swoją decyzję złym stanem zdrowia psychicznego w związku z długoletnią walką z elementem przestępczym. Mimo sadystycznych metod jedyna kara, jaka go spotkała to trzydniowy areszt domowy.

Przemiany ustrojowe dały możliwość ukarania tego zwyrodnialca i ludobójcy. Salomon Morel wykorzystując wrodzony żydowski spryt zbiegł do Izraela. Mimo licznych wniosków o ekstradycje, Izrael odmówił, tłumacząc się problemami zdrowotnymi Morela. Zmarł w 2007 roku w Tel Awiwie, nigdy nieosądzony za swoje zbrodnie, pobierając do końca życia emeryturę w wysokości 5000 złotych. Morel do końca życia utrzymywał, że to co robił było dobre, a więźniowie go kochali i był dla nich jak ojciec.

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Niezłomnypatriota.pl


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij