środa
| 25 kwietnia 2018
 

Legendarni Wyklęci: Henryk Flame ps. "Bartek"

Oliver Pochwat: | 13 stycznia 2018
Henryk Flame ps. "Bartek"

Henryk Flame urodził się 15 stycznia 1918 roku we Frysztacie na Zaolziu. Był synem Emeryka i Marii. Wykształcenie zdobył w gimnazjum i szkole przemysłowej w Bielsku, uzyskując zawód mechanika samolotów i ślusarza.

W 1936 Henryk Flame wstąpił na ochotnika do wojska, rozpoczynając przygodę w Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy, którą ukończył w 1939 roku.  Uzyskawszy stopień kaprala pilota, został skierowany do 123 Eskadry Myśliwskiej 2 Pułku Lotniczego.  W czasie wojny z Niemcami w 1939 roku został przydzielony do Brygady Pościgowej. Bronił nieba nad Warszawą.

W czasie wojny Henryk Flame był internowany na Węgrzech, gdzie zbiegł z obozu tymczasowego.  W połowie 1940 roku dzięki interwencji rodziny pochodzącej z Zaolzia został zaliczony do III grupy narodowościowej jako osoba o pochodzeniu Niemieckim. Przyczyniło się to do zwolnienia go z obozu i powrót w rodzinne strony. Henryk Flame od 1943 roku prowadził działalność partyzancką. Zauważony przez dowództwo Narodowych Sił Zbrojnych otrzymał propozycją włączenia jego oddziału w struktury NSZ, z czego skorzystał. Po wkroczeniu sowietów Flame realizując zadania dowództwa NSZ, ujawnił się i oddał się do dyspozycji nowej władzy. Mimo protestów lokalnych komunistów obejmuje stanowisko komendanta miejscowego komisariatu Milicji Obywatelskiej, skupiając wokół siebie ludzi opozycyjnie nastawionych w stosunku do komunistów.

Od 1945 roku występuje jako "Bartek". Odtworzył oddziały partyzanckie VII Okręgu Śląsko-Cieszyńskiego, którego liczebność w szczytowym okresie wyniosła 300 osób. Do najbardziej spektakularnej akcji "Bartka" należy przeprowadzenie dwugodzinnej defilady wojskowej NSZ na ulicach Wisły. W obliczu beznadziejnej sytuacji podjął decyzje o ujawnieniu się, korzystając z amnestii.  Flame ujawniając się na mocy amnestii był bezkarny, co bardzo nie spodobało się nowej komunistycznej władzy. Henryk Flame został zamordowany 1 grudnia 1947 roku w Zabrzegu pod Czechowicami. Zamachu na jego życie dokonał lokalny milicjant Rudolf Dadak. Mimo prowadzonego śledztwa nigdy nie został on osądzony za morderstwo Flamego.

Prezydent Polski Andrzej Duda z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" nadał pośmiertnie Henrykowi Flamnemu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej.

 

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook PCh24.pl


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij