20 stycznia 2018
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Ostatnio media społecznościowe obiegła informacja o filmie opowiadającym o współpracy Polaków z Ukraińską Powstańczą Armią. Wśród licznych opinii o wymysłach ukraińskiej propagandy czy negacji taka współpraca faktycznie miała miejsce. Film opowiada o współpracy oddziałów leśnych organizacji Wolność i Niezawisłość oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii w realiach nowej wojny i okupacji, tym razem sowieckiej. W najnowszej historii Polski wciąż jest wiele tematów słabo zbadanych, jednym z nich jest kwestia współpracy podziemia polskiego i ukraińskiego.

W okresie wzajemnych mordów z lat 1943-1944 niektóre środowiska polskie i ukraińskie podejmowały próbę zaprzestania bratobójczych walki. Pierwsze rozmowy pojednawcze i próby zażegnania konfliktu miały miejsce w marcu 1944 roku we Lwowie. Przedstawiciele Delegatury Rządu na Kraj podpisali porozumienie z OUN-UPA, które w założeniu kończyło wszelkie mordy i prześladowania ludności. W praktyce doszło do zaostrzenia konfliktu i nikt nie przestrzegał porozumienia. Sytuacja ulegała drastycznej zmianie po wkroczeniu Armii Czerwonej i sprowadzeniu 64. dywizji NKWD, która miała za zadanie niszczyć wszelkie podziemie niepodległościowe. PKWN z polskojęzyczną sowiecką wierchuszką również przyłożył dłoń do zorganizowania aparatu terroru.

W obliczu wspólnego wroga postanowiono wznowić rozmowy o zakończeniu walk polsko-ukraińskich i skupieniu się na zwalczaniu sowietów. Gorącym zwolennikiem porozumienia po stronie polskiej był kpt. Marian Gołębiewski ps. "Ster". W ocenie mjr. Stanisława Książka "Wyrwy", będącego zastępcą "Stera", podjęcie decyzji o rozpoczęciu rozmów z Ukraińcami wynikało z nacisków okolicznej ludności cywilnej. Dowódcy AK obawiając się utraty poparcia wśród cywili wysłuchali ich żądań. Dzięki pośrednictwu księży katolickich i prawosławnych, doszło do pierwszych kontaktów wrogich sobie stron. Aby przekonać wzajemnie zwalczające się strony i rozwiać wszelkie obawy przed zasadzką, księża byli gotowi wystąpić w roli zakładników. 2 maja 1945 roku w Rudzie Różanieckiej spotkali się delegaci AK-DSZ oraz UPA. Mimo początkowej nieufności, szybko doszło do porozumienia, które zaowocowało wieloma ustaleniami. Wytyczono i zaakceptowano strefy wpływów, ustalono sposoby komunikacji, hasła dla oddziałów oraz sposoby i zasady poruszania się po obszarze kontrolowanym przez drugą stronę. Obie strony zobowiązały się do wzajemnej wymiany informacji oraz zwalczania komunistycznej agentury. Wyrażono chęć do budowy przyjaznych relacji oraz zwalczania wszelkich form bandytyzmu wymierzonego w ludność cywilną. Za pierwszą wspólną akcję przeciwko nowej władzy uważa się atak na posterunki Milicji Obywatelskiej w Wareżu i Chorobowie przeprowadzone w dniu 27 października 1946 roku.

Mimo prowadzonych rozmów i zawierania sojuszy przeciwko nowemu okupantowi na południu Polski, na przełomie lat 1944/1945 doszło tam do wzajemnych mordów na ludności cywilnej. Przyczyn należy szukać w szalejącej po wojnie pospolitej bandyterce i licznych prowokacjach komunistów. Mimo dramatycznej sytuacji, zwaśnione strony w kwietniu 1945 roku przeprowadziły rozmowy w Przemyskiem. Zawarte porozumienie i ustalenia były przestrzegane do 1945 r. Mimo współpracy i względnie przyjaznych stosunków w październiku 1945 r., rozpoczęły się przymusowe przesiedlenia ludności ukraińskiej do ZSRR. W odpowiedzi na działania Ludowego Wojska Polskiego, UPA przeprowadziła akcje wymierzone w polskie wsie. Mimo obowiązującego porozumienia o zakazie zabijania cywilów, fakt akcji przeciwko ludności wiejskiej skłonił do zerwania stosunków z UPA.

Do najściślejszej współpracy doszło w powiatach Hrubieszów i Tomaszów Lubelski. Obydwie strony przestrzegały warunków porozumienia.

W wyniku rozmów przeprowadzonych 6 kwietnia 1945 roku w Saharyniu, oddziały WiN zaatakowały garnizon Ludowego Wojska Polskiego w Werbkowicach, który był zaangażowany w akcje wysiedleńcze ukraińskiej ludności. Do najważniejszego i przełomowego zbliżenia doszło jednak 18 maja 1946 r. Potwierdzono na nim wcześniejsze ustalenia a Polacy zaproponowali wspólny atak na Hrubieszów. Strona Ukraińska, mimo ogromnego zaskoczenia, przyjęła propozycję. Datę ataku na Hrubieszów wyznaczono na noc 27 maja 1946 r.

Ustalonego dnia w okolicach godziny 17-ej w lesie w okolicy Hrubieszowa doszło do spotkania żołnierzy WiN oraz UPA. W ataku na Hrubieszów uczestniczyło około 150 żołnierzy WiN i 300 z UPA. Głównymi celami akcji było rozbicie siedziby Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD, uwolnienie aresztowanych z miejscowego więzienia oraz spalenia dokumentów Komisji Przesiedleńczej. Mimo początkowej "wpadki" Ukraińców udało się zrealizować główne założenia akcji zabijając przy tym znienawidzonych ubeków. Mimo owocnej współpracy, rząd Polski w Londynie był przeciwnikiem porozumień z UPA. Przyczyniła się do tego milcząca postawa Zachodu oraz sfałszowanie referendum w Polsce. Polskie władze na emigracji nakazały stopniową likwidację oddziałów wojskowych. Od tej pory współpraca polsko-ukraińska zaczęła powoli umierać.

Niezwykle trudno oceniać współpracę Polaków i Ukraińców. Wzajemne stosunki nacechowane były ogromną dozą nieufności. Polscy żołnierze nadal marzyli o odzyskaniu Lwowa a ich "koledzy" z UPA o zajęciu Przemyśla i Chełma. Obie strony zrozumiały, że zarówno Polska jak i Ukraina będą pod sowieckim butem i dalsza walka nie ma większego sensu. Zarówno Polacy jak i Ukraińcy dostrzegli, że należy chronić ludność cywilną przed szalejącym bandytyzmem i skupić się na walce ze wspólnym wrogiem.

Oliver Pochwat

ВО "Тризуб" ім.С. Бандери Прикарпаття/Wolność i Niezawisłość. (Kolaż)

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

"Wy hitlerowskie kur*y, Oświęcim to było przedszkole w porównaniu z moim sanatorium". Salomon Morel najbardziej odrażający z komunistów!

Wojna się skończyła, ale dramat setek osób nie minął. Pozostawione przez Niemców obozy pracy zapełniły się nowymi osadzonymi, a jurysdykcję nad nimi sprawowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Kukiz i Korwin sondują, czy koalicja się opłaca. Kukiz’15 i partia Wolność powinny połączyć siły?

Wybory samorządowe tuż tuż i mamy już zarysy pierwszych koalicji, których ugrupowania polityczne wystawią wspólnych kandydatów na listy wyborcze.

"Mały, biały domek – skryty w kratach, automatach. Rzędem stoją wartownicy, Naczelnika wierne psy." Więzienie "Toledo" z Kazimierzem Szymonowiczem aka Kopel Klejmanem na czele

Warszawskie więzienie karno-śledcze nr III powstało w 1944 roku na terenie koszar 36. Pułku Piechoty Legi Akademickiej, przy ulicy 11 listopada, dziś Namysłowskiej. Umiejscowienie obiektu idealnie nadawało się do mordowania ludzi. Mówiono o nim "Toledo".

Barbara Nowacka zbija kapitał polityczny na WOŚP? Z jednej strony walczy o prawo do aborcji, z drugiej zbiera pieniądze na ratowanie noworodków

Wydaje się, że politycy, by zrobić sobie odpowiedni PR, są w stanie zrobić wszystko. Mogą nawet dostać chwilowego zaniku pamięci, wszystko po to, by wybić się na akcjach charytatywnych.

Legendarni Wyklęci: Henryk Flame ps. "Bartek"

Henryk Flame urodził się 15 stycznia 1918 roku we Frysztacie na Zaolziu. Był synem Emeryka i Marii. Wykształcenie zdobył w gimnazjum i szkole przemysłowej w Bielsku, uzyskując zawód mechanika samolotów i ślusarza.

Mordercy polskich patriotów: Helena Wolińska aka Fajga Mindla

Helena Wolińska - prokurator wojskowy w okresie stalinizmu. Działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, urodzona 27 lutego 1919 roku w Warszawie. Nauczyciel akademicki oraz polityk. Oskarżała środowiska niepodległościowe w procesach politycznych okresu stalinizmu, w tym w tzw. mordach sądowych.

Dopiero co płakali nad losem zwierząt... a teraz zagłosowali przeciwko odrzuceniu ustawy liberalizującej prawo do mordowania dzieci

Wczoraj odbyły się pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących nienarodzonych osób. Jednym z nich był neofeministyczny "Ratujmy Kobiety", który na szczęście nie przeszedł. Jednak patrząc na to, kto jak głosował, rodzi się wiele pytań.

Była w siódmym miesiącu ciąży, gdy Ubek zamordował ją zdradziecką serią z pepeszy. Janina Przysiężniak ps. "Jaga"

Bez komentarza

Ilekroć czytamy o brutalności komunistów, jawi nam się obraz okrucieństwa i bestialstwa. Komuniści w czasie umacniania władzy ludowej w Polsce prześladowali wszystkich, którzy byli w opozycji do nowej władzy. Represje dotykały nie tylko środowiska patriotycznie i niepodległościowe, ale również ich rodziny.

Demokracja w Polsce ma się dobrze. Departament Stanu USA pozytywnie o sytuacji w Polsce

Polska

Z okazji zbliżającej się wizyty Rexa Tillersona w Polsce przedstawiciel Departamentu Stanu skomentował stan demokracji w Polsce.

Warzecha krytykuje PiS ws. wystawy przeciwko hodowli zwierząt futerkowych w Polsce:To jest zdrada, gospodarcza targowica!

Polska

Publicysta "Do Rzeczy" Łukasz Warzecha postanowił zabrać głos w sprawie inicjatywy dotyczącej zahamowania hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Dziennikarz nie krył swojego oburzenia.

Niemiecki sąd ostro o ZDF: "Macie przeprosić za «polskie obozy zagłady»"

Świat

Niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić za fałszowanie historii sformułowaniem "polskie obozy zagłady". Taką decyzję wydał niemiecki Sąd. Czy to koniec ze szkalowania dobrego imienia naszego kraju przez zachodnie media?

Dziś ważne święto w Rosji. Prezydent Putin oczyścił się ze swoich grzechów

Świat

 W Cerkwi Prawosławnej przypada dzisiaj święto Epifanii (Trzech Króli). W uroczystościach udział wziął sam Władimir Putin. Prezydent Rosji symbolicznie oczyścił się ze swoich grzechów. Czy wkrótce ujrzymy inną twarz byłego człowieka KGB?

Tanajno dla wSensie.pl: Stan dróg w Warszawie? Pozbyć się tych urzędników–nieudaczników i zatrudnić do rozwożenia pizzy hawajskiej

Bez komentarza

W rozmowie z wSensie.pl Paweł Tanajno zdradził swoją opinię na temat stanu dróg w stolicy. Przedstawił także swój plan uzdrowienia warszawskiego magistratu. Były kandydat na prezydenta nie krył rozczarowania postawą urzędników.

Czy to koniec PSL? Kolejny poseł opuszcza "ludowców"

Polska

Jak donosi fakt24.pl poseł Mieczysław Baszko opuszcza klub Polskiego Stronnictwa Ludowego i dołącza do Porozumienia partii Jarosława Gowina. Jego odejście oznacza, że klub PSL nie będzie miał wymaganej ilości posłów, aby dalej funkcjonować w Sejmie.

Tarczyński nokautuje zachodnią poprawność polityczną: Jest to pierwszy przypadek w historii światowej polityki! [VIDEO]

Bez komentarza

Jeżeli dziennikarze telewizji France24 są jakimś cudem fanami Marcina Najmana (taki pięściarz, który od wszystkich zbiera "oklep"), to mogli się choć raz poczuć jak swój idol. Do swojego programu zaprosili polityka PiS Dominika Tarczyńskiego, a o Polsce znowu miał pójść negatywny przekaz.

"Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi tak dobrą żonę i wielkie szczęście rodzinne" – Łukasz Ciepliński "Pług"

Polska

Łukasz Ciepliński przyszedł na świat 26 listopada 1913 roku w Kwilczu. Rodzice prowadzili sklep kolonialny. Był jednym z ośmiorga dzieci ich dzieci. Rodziny dom miał silnie zakorzenione wartości patriotyczne.

Rosja: Uczeń napadł na szkołę z siekierą i koktajlem Mołotowa [WIDEO]

Świat

Uczeń siódmej klasy szkoły nr 5 w Ułan Ude dokonał napadu na swoje miejsce edukacji. Uzbrojony był w siekierę i koktajl Mołotowa. Wywołał pożar.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.