20 stycznia 2018
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Rekonstrukcja rządu Prawa i Sprawiedliwości była dosyć dogłębna – to nie tylko wymiana "starych" osób na "nowe", ale także zmiana struktur resortów i ich kompetencji. Z Radą Ministrów pożegnali się: Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski oraz przede wszystkim Antoni Macierewicz.

Dymisja niektórych nie jest najmniejszym zaskoczeniem, bo byli ogromnym wizerunkowym obciążeniem dla nowego rządu, a więc i Mateusza Morawieckiego – Radziwiłł polskiej służby zdrowia nie zbawił – kolejki jak były, tak są, a Waszczykowski kilkukrotnie po prostu skompromitował się doszczętnie (San Escobarem chociażby). Warto jednak zwrócić uwagę, że to w przypadku MSZ trwały najdłuższe rozmowy – w plotkach pojawiały się chociażby nazwiska Krzysztofa Szczerskiego czy Adama Bielana, a Waszczykowskiego zastąpi ostatecznie profesor Jacek Czaputowicz, jego były współpracownik.

Niestety, profesor Szyszko stał się ofiarą ataków środowisk liberalno-lewicowych ws. Puszczy Białowieskiej. Cytując klasyka, "nieważne kto ma rację, ważne kto ma narrację" (a kto ją ma, niech sobie oceni już sam czytelnik). Zobaczymy jak z kwestią wycinki w Puszczy Białowieskiej poradzi sobie jego następca, Henryk Kowalczyk. Z kolei za Streżyńską (jako rzekomo jedyną merytoryczną minister) "płacze" nawet opozycja. Ona, jako jedyna, swojego następcy póki co się nie doczekała, ale resort nie zostanie zlikwidowany, jak się plotkowało w ostatnim czasie.

Najszerzej komentowana jest chyba jednak dymisja Antoniego Macierewicza, którego zastąpi Mariusz Błaszczak, dotychczasowy szef MSWiA. Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz zagroził nawet na Twitterze, że z powodu tej dymisji na Andrzeja Dudę już nie zagłosuje. Czy spowoduje to kurs kolizyjny z najtwardszym elektoratem Prawa i Sprawiedliwości spod znaku GP i Niezależnej, czyli, było nie było, sporego środowiska? Czas pokaże – sporo będzie zależeć od tego, czy i jaką funkcję obejmie Antoni Macierewicz oraz na ile będzie powściągliwy. Jeśli faktycznie zostałby Marszałkiem Sejmu (o czym się mówi), czyli osobą numer dwa w państwie, a jednocześnie mniej eksponowaną, to może Sakiewicza da się "ugłaskać".

Na pewno Błaszczak jest bardziej akceptowalny dla wyborcy centrowego, którego najwyraźniej ma zamiar teraz "łowić" Prawo i Sprawiedliwość, należąc jednocześnie do tzw. Zakonu PC, czyli działaczy, którzy z Jarosławem Kaczyńskim przeszli wszystko, trwając przy nim lojalnie.

Z tej samej frakcji wywodzi się zresztą nowy szef MON, czyli Joachim Brudziński. Przez wielu uznawany jest za numer dwa w partii i naturalnego następcę Jarosława Kaczyńskiego. Wpływ Brudzińskiego na partię jest z pewnością niebagatelny a teraz urósł on nie tylko w grach wewnątrzpartyjnych, ale również na zewnątrz. Do najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego należy również Jacek Sasin, który zostanie przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Wreszcie następcy Mateusza Morawieckiego – Jadwiga Emilewicz, Jerzy Kwieciński (między tę dwójkę zostaną rozdzielone kompetencje Ministra Rozwoju) oraz Teresa Czerwińska (Ministerstwo Finansów). Emilewicz, należąca do Porozumienia i będąca jedną z najbliższych współpracowników wicepremiera Jarosława Gowina, to kolejne puszczanie oka do wyborcy "umiarkowanego" – młoda, zajmująca się innowacjami, walcząca ze smogiem. To jej powołanie, obok dymisji Macierewicza, może stać się symbolem "nowego otwarcia" i pójścia w kierunku centrum.

Swoją drogą, warto zwrócić uwagę, że pozycja Jarosława Gowina znacznie wzrosła – o ile Zbigniew Ziobro "utrzymał stan posiadania", to ministrami zostali również byli wiceszefowie MNiSW – wspomniana już Teresa Czerwińska oraz Łukasz Szumowski (Ministerstwo Zdrowia).

Rada Ministrów została na pewno odświeżona i odmłodzona. Pojawiły się nowe twarze, nieznane do tej pory szerszemu gremium. I to w nich premier Mateusz Morawiecki i prezes Jarosław Kaczyński szukają nowych źródeł wyborców.

Bartłomiej Orzeł

Fot. Twitter Stanisław Karczewski

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

"Wy hitlerowskie kur*y, Oświęcim to było przedszkole w porównaniu z moim sanatorium". Salomon Morel najbardziej odrażający z komunistów!

Wojna się skończyła, ale dramat setek osób nie minął. Pozostawione przez Niemców obozy pracy zapełniły się nowymi osadzonymi, a jurysdykcję nad nimi sprawowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Kukiz i Korwin sondują, czy koalicja się opłaca. Kukiz’15 i partia Wolność powinny połączyć siły?

Wybory samorządowe tuż tuż i mamy już zarysy pierwszych koalicji, których ugrupowania polityczne wystawią wspólnych kandydatów na listy wyborcze.

"Mały, biały domek – skryty w kratach, automatach. Rzędem stoją wartownicy, Naczelnika wierne psy." Więzienie "Toledo" z Kazimierzem Szymonowiczem aka Kopel Klejmanem na czele

Warszawskie więzienie karno-śledcze nr III powstało w 1944 roku na terenie koszar 36. Pułku Piechoty Legi Akademickiej, przy ulicy 11 listopada, dziś Namysłowskiej. Umiejscowienie obiektu idealnie nadawało się do mordowania ludzi. Mówiono o nim "Toledo".

Barbara Nowacka zbija kapitał polityczny na WOŚP? Z jednej strony walczy o prawo do aborcji, z drugiej zbiera pieniądze na ratowanie noworodków

Wydaje się, że politycy, by zrobić sobie odpowiedni PR, są w stanie zrobić wszystko. Mogą nawet dostać chwilowego zaniku pamięci, wszystko po to, by wybić się na akcjach charytatywnych.

Legendarni Wyklęci: Henryk Flame ps. "Bartek"

Henryk Flame urodził się 15 stycznia 1918 roku we Frysztacie na Zaolziu. Był synem Emeryka i Marii. Wykształcenie zdobył w gimnazjum i szkole przemysłowej w Bielsku, uzyskując zawód mechanika samolotów i ślusarza.

Mordercy polskich patriotów: Helena Wolińska aka Fajga Mindla

Helena Wolińska - prokurator wojskowy w okresie stalinizmu. Działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, urodzona 27 lutego 1919 roku w Warszawie. Nauczyciel akademicki oraz polityk. Oskarżała środowiska niepodległościowe w procesach politycznych okresu stalinizmu, w tym w tzw. mordach sądowych.

Dopiero co płakali nad losem zwierząt... a teraz zagłosowali przeciwko odrzuceniu ustawy liberalizującej prawo do mordowania dzieci

Wczoraj odbyły się pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących nienarodzonych osób. Jednym z nich był neofeministyczny "Ratujmy Kobiety", który na szczęście nie przeszedł. Jednak patrząc na to, kto jak głosował, rodzi się wiele pytań.

Była w siódmym miesiącu ciąży, gdy Ubek zamordował ją zdradziecką serią z pepeszy. Janina Przysiężniak ps. "Jaga"

Bez komentarza

Ilekroć czytamy o brutalności komunistów, jawi nam się obraz okrucieństwa i bestialstwa. Komuniści w czasie umacniania władzy ludowej w Polsce prześladowali wszystkich, którzy byli w opozycji do nowej władzy. Represje dotykały nie tylko środowiska patriotycznie i niepodległościowe, ale również ich rodziny.

Demokracja w Polsce ma się dobrze. Departament Stanu USA pozytywnie o sytuacji w Polsce

Polska

Z okazji zbliżającej się wizyty Rexa Tillersona w Polsce przedstawiciel Departamentu Stanu skomentował stan demokracji w Polsce.

Warzecha krytykuje PiS ws. wystawy przeciwko hodowli zwierząt futerkowych w Polsce:To jest zdrada, gospodarcza targowica!

Polska

Publicysta "Do Rzeczy" Łukasz Warzecha postanowił zabrać głos w sprawie inicjatywy dotyczącej zahamowania hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Dziennikarz nie krył swojego oburzenia.

Niemiecki sąd ostro o ZDF: "Macie przeprosić za «polskie obozy zagłady»"

Świat

Niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić za fałszowanie historii sformułowaniem "polskie obozy zagłady". Taką decyzję wydał niemiecki Sąd. Czy to koniec ze szkalowania dobrego imienia naszego kraju przez zachodnie media?

Dziś ważne święto w Rosji. Prezydent Putin oczyścił się ze swoich grzechów

Świat

 W Cerkwi Prawosławnej przypada dzisiaj święto Epifanii (Trzech Króli). W uroczystościach udział wziął sam Władimir Putin. Prezydent Rosji symbolicznie oczyścił się ze swoich grzechów. Czy wkrótce ujrzymy inną twarz byłego człowieka KGB?

Tanajno dla wSensie.pl: Stan dróg w Warszawie? Pozbyć się tych urzędników–nieudaczników i zatrudnić do rozwożenia pizzy hawajskiej

Bez komentarza

W rozmowie z wSensie.pl Paweł Tanajno zdradził swoją opinię na temat stanu dróg w stolicy. Przedstawił także swój plan uzdrowienia warszawskiego magistratu. Były kandydat na prezydenta nie krył rozczarowania postawą urzędników.

Czy to koniec PSL? Kolejny poseł opuszcza "ludowców"

Polska

Jak donosi fakt24.pl poseł Mieczysław Baszko opuszcza klub Polskiego Stronnictwa Ludowego i dołącza do Porozumienia partii Jarosława Gowina. Jego odejście oznacza, że klub PSL nie będzie miał wymaganej ilości posłów, aby dalej funkcjonować w Sejmie.

Tarczyński nokautuje zachodnią poprawność polityczną: Jest to pierwszy przypadek w historii światowej polityki! [VIDEO]

Bez komentarza

Jeżeli dziennikarze telewizji France24 są jakimś cudem fanami Marcina Najmana (taki pięściarz, który od wszystkich zbiera "oklep"), to mogli się choć raz poczuć jak swój idol. Do swojego programu zaprosili polityka PiS Dominika Tarczyńskiego, a o Polsce znowu miał pójść negatywny przekaz.

"Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi tak dobrą żonę i wielkie szczęście rodzinne" – Łukasz Ciepliński "Pług"

Polska

Łukasz Ciepliński przyszedł na świat 26 listopada 1913 roku w Kwilczu. Rodzice prowadzili sklep kolonialny. Był jednym z ośmiorga dzieci ich dzieci. Rodziny dom miał silnie zakorzenione wartości patriotyczne.

Rosja: Uczeń napadł na szkołę z siekierą i koktajlem Mołotowa [WIDEO]

Świat

Uczeń siódmej klasy szkoły nr 5 w Ułan Ude dokonał napadu na swoje miejsce edukacji. Uzbrojony był w siekierę i koktajl Mołotowa. Wywołał pożar.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.